Osnovna odlika “Nicot” aparata je jednostavnost rukovanja i visoka produktivnost (oko 90%).
Sam aparat je izrađen od kvalitetne plastike i sastoji se od:
1)tela aparata sl.1
2)prednjeg i zadnjeg poklopca (sa pripadajućim zatvaračima otvora) sl.2
3)osnova matičnjaka u vidu čašica kojih ima 110 komada sl.3
Za funkcionisanje aparata neophodni su još i odgovarajući nosači matičnjaka sl.4 (100 kom.) kao i držači nosača matičnjaka sl.5 kojih takođe ima 100 kom.
Za osnove matičnjaka moguće je koristiti i čašice izrađene od pčelinjeg voska po obrascu M.Kempa.
Ovim aparatom moguće je izvršiti i dodavanje matica u novoformirane rojeve,za šta je predviđena rezervna komora u koju se stavlja šećerno-medno testo,u suprotnom ovaj otvor zatvoriti drvenim čepom.
Uputstvo za montažu: odsecite jedan pravougaoni komad saća (147mm*130mm) u sredini saća za priplod (a sa donje strane satonoše) i pričvrstite kavez sa dva vijka (za drvo) kroz već postojeće rupe na gornjem delu aparata sl.6
Odabrano društvo u koje dodajete aparat hraniti 4 dana uoči i za vreme polaganja jaja kako bi se kod matice podstakao nagon za leženje.
(Ukoliko aparat koristite za dodavanje matica,kavez okačiti u roj 15 dana unapred da bi matica bila bolje prihvaćena).
Za proizvodnju matica aparat je neophodno postaviti u društvo za odgoj 24 sata pre nego sto zatvorimo maticu u aparat kako bi radilice ispolirale ćelije.(Na aparatu moraju da se nalaze osnove matičnjaka i zadnji poklopac ).
Nakon 24 sata vadimo ram sa aparatom i na prednju stranu stavljamo poklopac u vidu matične rešetke (skinemo čep) i kroz otvor pažljivo ubacimo maticu koju čepom zarvorimo u aparat,potom aparat vraćamo u plodište na svoje mesto.
Ako su ispunjeni svi uslovi za uzgoj (sezona,snaga društva, hranjenje,aparat za priplod u sredini legla) matica će polagati jaja tokom 24 sata.Sutradan kontrolišemo zaleženost i oslobađamo maticu.Vađenje čašica budućih matičnjaka vrši se jednostavno pomoću nosača tako što četvrti dan po oslobađanju matice izležene larve dodajemo odgajivačkim društvima,postavljajući osnove matičnjaka na nosače,a njih opet,na držače koje smo fiksirali za letvice sl.7
Prethodno pripremimo ramove za dodavanje matičnjaka tako što letvice 25mm*10mm(odgovarajuće dužine) zakucamo na nove ramove,a na letvice u jednakom razmaku postavimo drzače nosača i matičnih osnova.
Da ne bi došlo kojim slučajem do uklupčavanja proizvedenih matica,matičnjake je moguće zaštititi pomoću odgovarajućih zaštitnika sl.8

Proizvedene,oplođene i obeležene matice spremne za tržište možemo isporučiti u odgovarajućim kavezima sl.9
Savet:
Prijem aparata za priplod i dodavanje matica može biti poboljšan ako se ploča sa ćelijama namaže medom.
Takođe treba imati u vidu da prilikom čišćenja od eventualnih nečistoća aparat ne treba izlagati temperaturama većim od 65'C jer na 75'C dolazi do deformacije plastike.

Slike:

1. 2. 3. 4.

5. 6. 7. 8. 9.